Suroviny:
- 3 mražená filé z pangasia (nebo tresky) cca 3/4 kg
- 1 mrkev
- 1 větší cibule
- 250ml smetany na vaření
- 1 polévková lžíce dijonské hořčice
- šťáva z jednoho citronu
- 200g strouhaného sýra - čedar je nejlepší
- 200 g špenátových listů
- 2 vejce
- 100 g petrželové nati
- olivový olej, pepř a sůl
- 8 středně velkých brambor
Postup:
- Rozmrazit filé a nechat ho okapat tak, aby bylo bez zbytku vody, bylo mým prvním krokem. Z filé jsem ostrým nožem nakrájel nudličky široké jeden centimetr, lehce osolil a odložil zatím bokem.
- Na pánvi jsem na olivovém oleji smažil nadrobno nakrájenou cibuli spolu s mrkví nastrouhanou na hrubém struhadle. Po asi 5 minutách jsem je zalil smetanou na vaření a nechal přejít varem. Pánev jsem stáhl z plotny a vmíchal do smetany hořčici, šťávu z citronu a nastrouhaný sýr, promíchal a nechal odpočívat.
- Brambory jsem rozčtvrtil a dal je vařit spolu s dvěma vejci. Do cedníku nad vařící se vodu putovaly špenátové listy, které v páře krásně změkly. Po 10 minutách varu jsem slil vodu, vejce oloupal a protlačil přes síto na vajíčka a dal je do směsi v pánvi.
- Brambory jsem s trochou olivového oleje rozmačkal skoro jako na kaši, ale protože byly zatím ne úplně uvařené, zůstaly v bramborové směsi i důležité kousky.
- Velkou formu na koláč jsem vytáhl až na výsledné spojení jednotlivých polotovarů, čekajících na desce a to v tomhle pořadí. Na dno putovaly nudličky pangasia, které byly smchány se špenáten, z nějž byla vymačkána přebytečná voda. Kousky ryby jsem přelil směsí z pánve tak, aby byly rovnoměrně pokryty a nahoru přišly brambory. Brambory se nijak neuhlazovaly, jen se roztahaly po celém povrchu koláče.
- Na 220°C rozpálená trouba spolkla koláč na půl hodiny a žár krásně kousky brambor na povrchu upekl a zatímco pod braborami se ryba uvařila v takovém zelenivnovo smetanovém sósu.
Celková konzistence je směsí chutí, které se jen doplňují, žádná nevystupuje nijak výrazně. Jídlo je taky dost syté a pohled na dozlatova opečené kousky brabor, červené a zelené barvičky ve směsi na rybě dělají jídlo takovým hezky veselým..
4 komentáře:
Tenhle recept vypadá moc dobře. Asi koupím sumečka a vyzkouším. Nicméně mám dotaz. Nemáte nějaký typ jak udělat co nejlepší smažené cibulové kroužky? Přemýšlim, jestli v trojobalu, nebo v těstíčku a když v těstíčku, tak jakém. Díky za inspiraci koláčem a případnou radu :)
Bohužel s cibulovými kroužky nemám zkušenost, ale zkuste labuznik.com - tam se najde vždy nějaký vhodný tip... Jinak do rybího koláče jděte - stojí t za to...
Ano, labužník bylo první místo kam jsem zabrousil... Našel jsem pár receptů a mírně je modifikoval. Takže vynikající jsou kroužky v trojobalu - před obalováním mírně osolit, trošku zvlhnou a lépe se obalují. také se mi osvědčilo přidat do vajíčka kapku alkoholu, použil jsem slivovici. Do strouhanky jsem přidal koření podle chuti. Bylo to voňavé a s alkoholem krásně křupavé, více než bez něj. Zkusil jsem pár kroužků obalit i v těstu jako na svítek, ale to už nebylo ono. Jinak dobré je obalit je v těstíčku z trochy hladké mouky, mléka a vajíčka a lžičky prášku do pečiva. Osvědčilo se přidat trošičku solamylu a výborné to bylo i když jsem mléko nahradil pivem. Jinak tip s alkoholem funguje i zde. Vynikající jako chuťovka, oblizuji se doteď. A je to jídlo, na které se dá as zkusit hodně obměn. jinak hustota těsta je nejlepší asi jako na palačinky, možná o trošičku tužší. Uvažoval jsem o tom, obalit kroužky v řidším těstíčku na bramboráky, ale to až příště, teď na to nejsou moc dobré brambory...
Koláč byl vynikající, jen se po něm zaprášilo (a to jsem vařila Angličanovi) děkuji
Okomentovat