Když už jsem se pustil do výroby těsta na lasagne, tak jsem si ho tochu nastavil - vajec bylo přeci jen dost a udělal před odjezdem z domu ještě rychlý a lehký oběd. Vzpomněl jsem si na letošní lyžování v Itálii a jídlo které si Láďova Verča dala - byly to špagety s jakousi sýrovo-vaječnou omáčkou. Na netu jsem pohledal a zjistil, že se jedná o způsob ochucení těstovin zvaný Carbonara.
Suroviny:
- Jakékoliv dlouhétě stoviny (špagety, makaróny...) - já si z plátu těsta nařezal 1 cm široké tagliatelle
- 200ml nastrouhaného parmazánu + něco na podávání
- 2 vejce
- 2 žloutky
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce másla
- 2 stroužky česneku
- 200g suché italské slaniny Pancetta nakrájené na tenké proužky
- sůl
- čerstvě pomletý pepř
- Těstoviny se uvaří doměkka ve velkém hrnci osolené vody. Mezitím smícháme vejce se žloutky a sýrem, lehce osolit a opepřit a zatím dát stranou.
- Máslo rozpustit v olivovém oleji na rozpálené hluboké pánvi. Rozdrtit česnek plochou stranou nože a přidat ho s Pancettou na pánev. Na mírném ohni smažit slaninu za stálého míchání tak dlouho, až je křupavá. Až česnek začne hnědnout, tak ho vyhodíme - svoji funkci tím splnil.
- Scezené těstoviny přidáme na pánev ke slanině. Dobře vše promícháme a pánev odstavíme z ohně. Nakonec vše zalijeme vaječnou směsí se sýrem a dobře promícháme. Vajíčka se vlivem teploty těstovin (které neproplachujeme) krásně zahustí, ale nerazí a tím nám vznikne krásně žluté sýrovo vaječná omáčka, která je provoněna křupavými kousky vysmažené Pancetty.
Recept je vhodný pro toho, kdo má rád těstoviny a ne rajčata, s nimiž jsou nejčastěji podávány. Při hledání tohoto jídla na netu jsem našel i možný význam jeho názvu:
Původ tohoto pokrmu se stále nezná a kulinářský svět se o něm dohaduje. Byl přinesen do Říma uhláři/carbonari z oblasti Umbria, nebo pojmenován po radikální skupině devatenáctého století s názvem I Carbonari.
Inspirací tohoto receptu je Labužník
1 komentář:
Snažíme se s mámou dohnat Tvůj sloh a nezvyklé chuti - málo platné - jsi profík. Čau TáTa
Okomentovat